Anna Anufrijenko-Łazarska, doktoranta Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w dyscyplinie prawo kanoniczne, przygotowująca pracę pt.: Przypisanie a przynależność do Kościołów sui iuris w kontekście współczesnych problemów socjologiczno-politycznych oraz Paulina Jabłońska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przygotowującej pracę pt.: Specyfika wykładni konstytucji przez europejskie sądy konstytucyjne, to tegoroczne laureatki specjalnego stypendium im. Stefana Wilkanowicza na lata 2024/2025 oraz 2025/2026.
W stulecie Jego urodzin, KIK oraz Fundacja ZNAK powołały stypendium Jego imienia, które ma na celu wespierać doktorantów przygotowujących pracę doktorską w jednej z dziedzin będących przedmiotem zainteresowania i zaangażowania Stefana Wilkanowicza.
Stefan Wilkanowicz był z wykształcenia inżynierem i filozofem. Od 1957 roku pracował w „Znaku” i „Tygodniku Powszechnym”, był współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie i w Krakowie. Współpracował z kard. Karolem Wojtyłą m.in. w ramach duszpasterskiego synodu archidiecezji krakowskiej. W latach 1978-1994 był m.in. redaktorem naczelnym miesięcznika „Znak”, członkiem Papieskiej Rady do Spraw Świeckich, wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, wiceprzewodniczącym Komitetu ds. UNESCO. Założył Fundację Kultury Chrześcijańskiej ZNAK i kierował nią przez wiele lat. Jest autorem książek i artykułów na temat chrześcijańskiej duchowości i społecznych obowiązków chrześcijan a także na temat dialogu międzywyznaniowego, zwłaszcza chrześcijańsko-żydowskiego i międzykulturowego. Przyczynił się znacznie do rozwiązania konfliktu związanego z klasztorem ss. Karmelitanek w Oświęcimiu. Ponadto jest autorem tekstu, który stał się preambułą do Konstytucji RP z 1997 r. W całej swojej działalności reprezentował nurt tzw. „katolicyzmu otwartego”.

