nasze działania

działania w latach 2003-2023

Projekty wschodnie:

Instytut Mosty na Wschód – fin. ze środków Departamentu Stanu USA (2003 – 05 r.) realizowano:

• cykliczne warsztaty tematyczne dla dziennikarzy, 3 międzynarodowe konferencje dot. współpracy
    transgranicznej, praw człowieka i obywatela. realizowano staże wyborcze dla działaczy białoruskich, cykliczne wizyty studyjne i staże dla aktywistów z Białorusi.

W latach 2006-2010 prowadziliśmy projekty w ramach Polskiej Pomocy Zagranicznej MSZ.

• Ukraina powinna być przejrzysta – szkoła jesienna dla liderów społeczności lokalnych i dziennikarzy mediów lokalnych ze wschodniej Ukrainy,
  • Przejrzysty samorząd drogą do integracji europejskiej (Ukraina);
  • Internet szansą rozwoju młodego społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.
  • Wprowadzanie standardów przejrzystości w działalność samorządów lokalnych we wschodniej Ukrainie;
  • www.susvet.info – młodzieżowe informacje z całego świata – (Białoruś).
  • Współpraca międzysektorowa jako element dobrego rządzenia. (Ukraina)
Projekty nastawione na budowę społeczeństwa obywatelskiego:

• Wielokulturowość na co dzień – materiały dla nauczycieli (2006) – fin. przez British Council.
  • Uchodźca mój dobry sąsiad – fin. przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego (2008-2009);
  • Tolerancja, akceptacja, fascynacja – moda na wielokulturowość – fin. Cee Trust (2009);
  • Biblioteka moje ulubione miejsce – kształcenie bibliotekarzy w zakresie problematyki różnorodności i dialogu społecznego, fin. Cee Trust (2007-2008).

misja

Misją Fundacji jest edukacja obywatelska. Szczególną uwagę Fundacja poświęca edukacji obywatelskiej i ekologicznej w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest to aktualnie główny obszar działań Fundacji, określony na podstawie wieloletnich doświadczeń edukacyjnych, znajomości potrzeb odbiorców i świadomości istnienia palących problemów rozwojowych i klimatycznych na świecie.

odbiorcy

Głównymi odbiorcami działań Fundacji są: osoby związane z edukacją tj. nauczyciele, edukatorzy nieformalni, kadra akademicka. Dzieci i młodzież - uczniowie, lub uczestnicy działań pozaszkolnych, społeczności lokalne, seniorzy.
Osoby związane z tworzeniem odpowiedzialnych postaw obywatelskich w kontekście problematyki zmian klimatycznych i innych wyzwań rozwojowych
współczesnego świata.

działania

Głównymi obszarami działalności Fundacji są projekty edukacyjne adresowane do rożnych grup społecznych, osób kluczowych w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw obywatelskich w kontekście problematyki zmian klimatycznych i innych wyzwań rozwojowych współczesnego świata. Działania misyjne organizacji, realizowane są głównie w formie projektów/grantów finansowanych ze źródeł publicznych.